Polski w chmurze! Propozycje tematów.

Kl. 5:
5a: Cykl lekcji o "Katarynce" 

5b: Cykl lekcji o "Janku Muzykancie"

***
Temat #8: Bajka - podsumowanie wiadomości. Praca z zeszytem ćwiczeń. Str. 88-90.

Temat #11: Jak zbudować Kupścia? Instrukcja. Podręcznik - przeczytaj tekst ze str. 244-249 i dowiedz się, co to jest Kupść! Przy okazji przypomnisz sobie, co to jest instrukcja i jak ją napisać. Następnie wykonaj dwa zadania z zeszytu ćwiczeń, ze str. 98-99 dotyczące instrukcji. Zadania zostaną sprawdzone podczas lekcji wideo.
Temat #12: Jak wygląda scenariusz filmowy? Przeczytaj uważnie teskt z podręcznika ze str.250-253, zanotuj do zeszytu notatkę dotyczącą scenariusza (str.254 w ramce), a potem przejrzyj ciekawą prezentację (polecam szczególnie uczniom zainteresowanym historią kina).

Temat #16: Typy zdań - prosta sprawa! Obejrzyj filmik, a następnie wykonaj zadanie.
Temat #19: Minimum słów, maksimum treści, czyli jak streszczać tekst. Podręcznik str. 263-264. Po przeczytaniu tekstu proszę przepisać definicję "streszczenia" do zeszytu i wykonać ćwiczenia z zeszytu ćwiczeń - str. 103-105. Zadania zostaną sprawdzone podczas lekcji wideo.
Kl. 7:
Cykl lekcji o "Latarniku" 
Temat #1: Podróże Skawińskiego - analiza treści noweli.
Zadanie - Wynotuj do zeszytu wszystkie zawody Skawińskiego, następnie sprawdź je zgodnie z mapą

Temat: #5: Podsumowanie lektury. Uwaga! Skawiński nie ma imienia! W prezentację wkradł się błąd.
Cykl lekcji o "Żonie modnej" 
Temat #7: "Żona modna" Ignacego Krasickiego - zapoznajemy się z lekturą obowiązkową. Podręcznik str. 175-179 - uważne czytanie ze zwróceniem uwagi na archaizmy.
Temat #8: O czym opowiada satyra Ignacego Krasickiego? - tworzymy notatkę na podstawie wykładu (do zeszytu od myślników najważniejsze informacje).
Temat #9: Plan wydarzeń lektury "Żona modna" oraz sprawdzenie znajomości lektury. (Uwaga! Podobne pytania mogą pojawić się na pracy klasowej!)

Temat #11: Satyra jako gatunek synkretyczny.  Zeszyt ćwiczeń: str. 61-63 Zadania zostaną sprawdzone podczas lekcji wideo.

Temat #16: Przygotuj się do egzaminu! Rozwiązuj test do skutku! Po prawej stronie - w razie kłopotów! - kliknij "zobacz podpowiedź".
Temat #17: Zestaw zadań powtórzeniowych ze słowotwórstwa - samodzielna praca w zeszycie ćwiczeń. Str. 33-35 Zadania zostaną sprawdzone podczas lekcji wideo.

Temat #21: "Reduta Ordona. Opowiadanie adiutanta" A.Mickiewicza - zapoznanie się z lekturą obowiązkową. Podręcznik, str. 318-321 (Przeczytaj bardzo uważnie tekst, najlepiej - dwa razy! Zwróć uwagę na przypisy. Uwaga! Informacja dla osób, które chcą otrzymać wyższą ocenę za dodatkową aktywność - proszę nauczyć się na pamięć pierwszych dwudziestu wersów tekstu. Recytacja na ocenę - na początku czerwca.)


 
Kl. 8

Temat #5: Co się przyczyniło do osiągnięcia porozumienia między Achillesem a Priamem? Podr. str. 116-119. Przeanalizuj zadania ze str. 120-121. Przypomnij sobie czym jest epopeja oraz porównanie homeryckie.

Temat #13: Przygotuj się do egzaminu! Rozwiązuj test do skutku! Po prawej stronie - w razie kłopotów! - kliknij "zobacz podpowiedź".
Temat #14: Zestaw zadań powtórzeniowych ze słowotwórstwa - samodzielna praca w zeszycie ćwiczeń. Str. 103-105 Zadania zostaną sprawdzone podczas lekcji wideo.

Temat #16: Powtórzenie wiadomości o rymach. Klasowy konkurs Hot16challenge2battle!

Temat #20: Przemówienie - 7 sekretów skutecznej nauki wszystkiego. Słuchając przemówienia, zwróć uwagę na stosowane środki oratorskie.
Temat #22: Przemówienie - Jak zaprzyjaźnić się ze stresem? Słuchając przemówienia, zwróć uwagę na stosowane środki oratorskie.
Temat #23 i 24: Fleksja - samodzielna praca w zeszycie ćwiczeń. Str. 105-109.  Zadania zostaną sprawdzone podczas lekcji wideo.

Temat #25 i 26: Jak zbudowane są  formy gramatyczne wyrazów?  Powtórzenie wiadomości z fleksji z MENem.
Temat #27: Rozprawka do przeanalizowania. Niebieskim kolorem zaznaczone są poprawnie sformułowane wypowiedzi.a to już za nami...
Klasa 5:
Lekcja 8 - Utrwalenie części zdań - karta pracy.

Klasa 8:
Lekcja #8 - Jak przygotować przemówienie?

Comments